Prezentacja przeciwko MEW
- Utworzono: wtorek, 27, październik 2009 12:39
- Odsłony: 4149
Jak zabijamy? Przegradzając rzeki zaporami do celów energetycznych niszczymy jej ciągłość, pozbawiamy rzekę naturalnych przepływów, niszczymy na zawsze naturalne piękno krajobrazu, pozbawiamy też nasza przyrodę wielu cennych gatunków fauny i flory… Przykład: wyschnięte koryto Dunajca poniżej elektrowni wodnej Wyschnięte koryto Dunajca poniżej elektrowni wodnej.
Jak zabijamy? Przebudowując przy użyciu sprzętu ciężkiego naturalny układ i kształt koryt rzecznych w myśl XIX wiecznej sztuki melioracji wodnych…
Jak zabijamy? Niszcząc całkowicie i na zawsze życie w małych strugach poprzez ich kanalizację…
Jak zabijamy? Poprzez bezpośrednie zrzuty nieoczyszczonych ścieków…
Jak zabijamy? Polska hańba narodowa, czyli oszczędzamy na wywozie śmieci.
Jak zabijamy? Kradzieże żwiru – w dolinach rzek podgórskich większość domów budowanych systemem „gospodarczym” posiada fundamenty, podmurówki i stropy z darmowego żwiru rzecznego.
Jak zabijamy? Niszcząc ekosystemy całych dolin rzecznych…
Czym odpłacają nam się zabijane rzeki czyli zjawiska ekstremalne: POWÓDŹ
Pozbawione możliwości swobodnego wylania na teren zalewowy, wyprostowane rzeki rozpędzają wody fali powodziowej niczym samochody na autostradzie.
Gdy rozpędzona kulminacja fali dochodzi do siedlisk ludzkich i upraw, piętrzy się i niszczy ze zdwojoną siłą. =
Czym odpłacają nam się zabijane rzeki czyli zjawiska ekstremalne: SUSZA Wyprostowane jak pod sznurek rzeki i potoki po odprowadzeniu wód wiosennych często najzwyczajniej wysychają.
Czy takie rzeki zostawimy w spuściźnie naszym dzieciom?
Co i kto za tym stoi? Łatwy i szybki zysk wąskiej grupy inwestorów.
Kto za tę dewastację płaci?
- My wszyscy, jako podatnicy
- finansujący wadliwe działania
- administracji Państwa,
- niekompetentnych samorządów lokalnych,
- Zarządów Gospodarki Wodnej,
- Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych.
- Każdy Obywatel RP
- Ramowa Dyrektywa Wodna to nie pobożne życzenia a ZOBOWIĄZANIA!
- Milionowe kary za jej niedotrzymanie obciążą każdego z nas.
- Zapłacą też przyszłe pokolenia, oglądając dzikie i piękne rzeki jedynie na dawnych zdjęciach.
- Rozwój regionalny czyli miejscowy, związany z wysokiej jakości walorami przyrodniczymi,
- biznes turystyczno-rekreacyjny.
Kto za tę dewastację płaci? Czarny Dunajec: koparka w wodzie – lokalna atrakcja turystyczna Gmina Biały Dunajec zaprasza wycieczki do zwiedzenia konstrukcji żelbetowych Wędkarze, jest ich 800 tysięcy – to znaczne źródło dochodu miejscowych hotelarzy i właścicieli kwater Kajakarstwo górskie – dotykając rzeki.
Czy do wypełnienia zobowiązań w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych potrzebujemy malej energetyki wodnej? NIE! <= Unia Europejska NIE przewiduje znaczącego jej rozwoju, gdyż rozwój ten stoi w sprzeczności z Ramową Dyrektywą Wodną i… => … posiada znikomy potencjał ekonomiczny, w Polsce zaledwie 2% w porównaniu do energetyki wiatrowej. W połączeniu ze szkodami jakie powoduje, jej rozwój byłby niczym nieuzasadnioną zbrodnią na naturze .
Co na to Ustawa Zasadnicza? Art. 74. 1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. 3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
Kto ma strzec polskich rzek w myśl Art.74 Konstytucji RP? Rządy RP: nadzór nad mechanizmami administracyjnymi Ministerstwo Edukacji i szkolnictwo wyższe: Dostosowanie programów nauczania do najnowszej wiedzy technicznej i ekologicznej KZGW i RZGW: Implementacja zobowiązań wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej Sejm: tworzenie prawa zgodnego z polityką ekologiczną Unii Europejskiej Ministerstwo Środowiska: Troska o środowisko Samorządy: zgodne z prawem decyzje kom- petentnych urzędników GDOŚ i RDOŚ: Ochrona przyrody i kontrola procesów inwestycyjnych Czy strzegą?
Czy powinno i może być inaczej? Tak!
W krajach członkowskich Unii Europejskiej, gdzie Ramowa Dyrektywa Wodna jest prawem stosowanym i Stanach Zjednoczonych, które odeszły od energetyki wodnej JEST INACZEJ!
Tam zapory DEMONTUJE SIĘ i ODTWARZA NATURALNE BIEGI RZEK!
"...woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedziczonym dobrem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie...„
Ramowa Dyrektywa Wodna 2000/60/WE
Przykłady:
- Demontaż progu, Sandy River, USA Przed Po
- Demontaż zapory - Baraboo River, USA Po Przed
- Renaturyzacja Isar, Niemcy Przed Po
- Demontaż progu i renaturyzacja - Deininghauser Bach, Niemcy
Nawet najmniejsze cieki, naczynia włosowate dorzeczy, wymagają troski.
Hasło Szanujmy Przyrodę, dzieci w Niemczech poznają poprzez renaturyzację.
A w Polsce? Poszanowania przyrody uczymy przy pomocy czerwonych znaków zakazu i w pomieszczeniach zwanych pracowniami biologicznymi, gdzie świat przyrody pięknie przybliżają paprotki i zdjęcia na ścianach.
APEL
Urzędniku wydający decyzję!
Zanim złożysz swój podpis pod WYROKIEM ŚMIERCI na kolejną polską rzekę, przeczytaj raz jeszcze ten apel.
APEL Drogi Obywatelu! Powiedz razem z nami NIE DLA ZABIJANIA POLSKICH RZEK!!! Zrób to dla swoich dzieci.