Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Spotkanie polskich i niemieckich przyrodników z obu stron Odry

tpriig interreg bund

Zaproszenie na spotkanie
polskich i niemieckich przyrodników z obu stron Odry

Drodzy miłośnicy i obrońcy przyrody,

prezentowaną tutaj inicjatywę zapoczątkował unijny projekt Interreg „Przyroda bez granic”. W 2025 roku, po dwuletniej przerwie, odbędzie się kolejne transgraniczne wydarzenie zorientowane na tworzenie sieci współpracy i kontaktów - tym razem w formie dwudniowej wycieczki po Rezerwacie Biosfery UNESCO Schorfheide-Chorin w Niemczech.

Rezerwat biosfery, który obejmuje obszar prawie 130 tysięcy hektarów, położony jest między Berlinem a Szczecinem w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry i swoim południowym krańcem graniczy z Polską. Jego powstanie zainicjowano w 1990 roku w ramach programu na rzecz utworzenia parków narodowych jeszcze w dawnej NRD. Jest obszarem chronionym, w którym żyje wiele zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. W lasach, gdzie panują warunki zbliżone do naturalnych, mają swoje miejsca lęgowe bieliki, rybołowy, orliki krzykliwe, żurawie i bociany czarne. Bobry i wydry rozpowszechnione są na całym obszarze. Zinwentaryzowano tam około 550 par lęgowych żurawia, co oznacza, że jest to największe zagęszczenie populacji tego gatunku na świecie. W rezerwacie biosfery znajdziemy rozległe tereny leśne o szczególnie dużej bioróżnorodności, których część już od około 100 lat wyłączona jest z użytkowania przez człowieka. Wydzielony obszar lasów bukowych (Buczyny Grumsin) wpisany został w 2011 roku na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO jako część kompleksu o wspólnej nazwie „Starożytne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”. Na różnorodność tego miejsca składa się również 240 jezior, olsów, torfowisk leśnych i innych siedlisk. Rezerwat biosfery stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 i jest obecnie największym regionem w Niemczech, w którym rozwinęło się rolnictwo ekologiczne.

Program:

Czwartek, 8 maja 2025 r.

 od godz. 16.00: przyjazd do ośrodka „Haus Neudorf“ (www.hausneudorf.de), należącego do dawnej posiadłości rycerskiej w Neudorf (gmina Gerswalde), na północnym krańcu rezerwatu biosfery
 ok. godz. 18.00: wspólny spacer do położonego nieopodal jeziora Stiernsee
 mała kolacja / grill przed dawną siedzibą majątku ziemskiego
 projekcja filmu

Piątek, 9 maja 2025 r.

  • Śniadanie
  • Przedpołudnie:
  • przejazd do Buczyn Grumsin, światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, w pobliżu Angermünde

          prezentacja historii powstania, szczególnych zadań i funkcjonowania rezerwatu biosfery

  • Obiad w lokalu „Waldschänke” (Leśna Gospoda) nad jeziorem Grimnitzsee w Althüttendorf
  • Popołudnie:

    Wieczór:

      powrót do ośrodka „Haus Neudorf“

      kawa, okazja do przedstawienia się i poznania się wśród uczestników

      przejście do sąsiedniej wioski Friedenfelde do dawnej Starej Karczmy („Alter Krug”) na kolację

Sobota, 10 maja 2025 r.

  • Śniadanie
  • Przedpołudnie:
  1.      

       przejazd do jeziora Werbellinsee

  • Obiad w lokalu „Alte Fischerei” (Stary Dom Rybacki) w Altenhof
  • Popołudnie:
    2-godzinny rejs zasilanym energią słoneczną katamaranem badawczym „Solarexplorer” () po jeziorze Werbellinsee. Statek jest dodatkowo wyposażony w opuszczaną szklaną część pokładu, wykorzystywaną w celach badawczych i seminaryjnych do analizy ekologii jeziora. Doświadczeni przyrodnicy-edukatorzy przedstawiają w obrazowy sposób połączenie aspektów przyrodniczych (ekologia wód) i technologii (praktyczne instrumenty i fotowoltaika) jako temat przyszłościowy dla każdej grupy wiekowej. Wyposażenie statku można przetestować w praktyce na miejscu. Ten unikalny w skali Niemiec projekt edukacyjny realizowany jest również w kooperacji z Uniwersytetem Technicznym w Berlinie oraz Wyższą Szkołą Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde. Jezioro Werbellin jest jednym z największych jezior w Europie charakteryzujących się dużą przejrzystością wody. Widoczność sięga tu głębokości 8 metrów, a maksymalna głębokość akwenu wynosi ponad 50 metrów. Jezioro ma status ostoi siedliskowej Natura 2000 jako kategorii ochrony przyrody o znaczeniu ogólnoeuropejskim.
  • pożegnanie i odjazd uczestników z Altenhof

Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć tłumacz symultaniczny
umożliwiający komunikację w języku polskim i niemieckim.

Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia:

Zaproszenie kierujemy do wszystkich miłośników przyrody i osób zaangażowanych w jej ochronę po obu stronach Odry. Spotkanie jest w 80% finansowane z transgranicznego programu UE i obejmuje 2 noclegi w ośrodku „Haus Neudorf“, udział w programie oraz wyżywienie. Uczestnicy zakwaterowani będą głównie w pokojach dwuosobowych, ale można przenocować także we własnym pojeździe lub rozbić namiot w ogrodzie.

Ponieważ pozostałe 20% musimy sfinansować sami jako wkład własny, pobieramy proporcjonalnie niewielką opłatę za uczestnictwo w wysokości 50 euro od osoby w przypadku uczestników z Niemiec i 25 euro od osoby w przypadku uczestników z Polski (ma to na celu uwzględnienie różnicy w sile nabywczej pieniądza i konieczności dokonania wymiany złotego na euro przy dokonywaniu przelewu w przypadku osób nie posiadających konta w euro w Polsce). Ponadto mile widziane są dodatkowe darowizny na pokrycie kosztów.
Zgłoszenie traktujemy jako wiążące dopiero po otrzymaniu płatności. Łączna liczba uczestników jest ograniczona do 20 osób, dlatego w przypadku większego zainteresowania o udziale decydować będzie kolejność wpłat. Opłatę za uczestnictwo prosimy przekazać najpóźniej do dnia 1 maja 2025 r. (data wpływu płatności u organizatora) przelewem na rachunek bankowy organizatora:

BUND Landesverband Brandenburg, Mauerstraße 1, 14469 Potsdam

Bank: GLS Bank

IBAN: DE24 4306 0967 1153 2782 00 

BIC/SWIFT:  GENODEM1GLS

Tytuł płatności:   KV UM Interreg-Projekt
(proszę koniecznie wpisać)

Opłata za uczestnictwo stanowi dla nas również zabezpieczenie organizacyjne, dlatego w przypadku rezygnacji z udziału w wydarzeniu nie podlega zwrotowi, chyba że osoba rezygnująca zapewni na swoje miejsce zastępstwo.


Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy kierować do osób kontaktowych:

Claudia Normann

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon: (0049) 157-54134642

lub:

Marcin Dziubek (w języku polskim)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon: (0048) 603256633

Pozdrawiamy serdecznie!

Claudia Normann, Maximilian Klinge i Marcin Dziubek

- inicjatorzy wydarzenia -

Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie BUND - Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (Niemiecka Federacja na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody), Zrzeszenie Krajowe w Brandenburgii - www.bund.net(po stronie niemieckiej) we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy ze Stepnicy - www.tprig.pl (po stronie polskiej).

Wydarzenie jest dofinansowane z Funduszu Małych Projektów (KPF) w ramach programu współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

tpriig interreg bund

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2025
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates