Kompensacje szkód środowiskowych w dorzeczu Iny.
- Utworzono: wtorek, 11, sierpień 2009 20:03
- Odsłony: 3325
TPRIiG/AF/5/2009
Stepnica, 11.08.2009r
Pan Tomasz Płowens Dyrektor Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie
Kompensacje szkód środowiskowych w dorzeczu Iny
W nawiązaniu do przeprowadzonych rozmów oraz zawartego porozumienia zwracamy się do Państwa z wnioskiem o zawarcie w zakresie planowanych prac na rzece Inie oraz w jej dorzeczu działań kompensujących choć w części wyrządzone ekosystemowi tej rzeki szkody. Celem tych działań winno być odtworzenie ciągłości migracyjnej całego ekosystemu, zgodnie z duchem najnowszych zapisów o ochronie przyrody zawartych:
- w ustawie o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.
- w ustawie z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
- w Dyrektywie 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej – Ramowa Dyrektywa Wodna.
- Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory – Dyrektywa Siedliskowa.
- Dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 02 kwietnia 1979r. w sprawie ochrony dzikich ptaków – Dyrektywa Ptasia.
- Dyrektywa Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985r. w sprawie oceny skutków niektórych publicznych i prywatnych przedsięwzięć dla środowiska.
Poza troską o zachowanie bogactwa przyrodniczego tego ekosystemu, działania te mają również istotne znaczenie dla wypełnienie zapisów międzynarodowych sygnowanych przez nasz kraj jak konwencja HELCOM, a także dla podtrzymania i poprawy warunków bytowania cennych gospodarczo gatunków ryb dwuśrodowiskowych oraz chronionych krągłoustych.
W związku z powyższym, wypełniając swe statutowe obowiązki, wnioskujemy o:
- Przebudowę progu na rzece Krąpiel w miejscowości Święte z wybudowaniem przepławki dla ryb, tak, by użytkownik MEW nie mógł ingerować w nienaruszalny przepływ biologiczny oraz umieszczenie w widocznym miejscu znacznika maksymalnego dozwolonego piętrzenia.
- Odbudowe starego koryta rzeki Małka w miejscowości Lubowo, tak, by ominąć ruiny starego piętrzenia, co udrożni ten ciek dla migracji organizmów wodnych i jednocześnie zmniejszy zagrożenie podtopień dla Lubowa.
- Usunięcie ruin piętrzenia na cieku Sławęcinka, tak by udrożnić go dla migracji organizmów wodnych
- Wykonanie kaskady na potoku w Goleniowie- Goleniowska Struga, by udrożnić go dla migracji organizmów wodnych. Konstrukcja powinna ograniczyć erozje wgłębną poniżej piętrzeń.
- Usunięcie resztek konstrukcji piętrzących na cieku Reczyca, oraz udrożnienie jazu na MEW w Suchaniu przez budowę przepławki dla ryb z zagwarantowaniem nienaruszalnego przepływu.
- Przebudowę zespołu budowli piętrzących i jazu w miejscowości Recz z przepławką dla ryb z zagwarantowanym przepływem nienaruszalnym
- Udrożnienie cieku Bącznik w Bolechowie.
- Przebudowa na kaskady piętrzeń na rzece Gowienica w miejscowościach Widzeńsko, Babigoszcz, Kikorze.
- Budowa przepławki na rzece Gowienica na jazie przy hodowli ryb łososiowatych w miejscowości Łożnica.
Zdając sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych, deklarujemy wsparcie Państwa wysiłków w pozyskiwaniu dodatkowych środków oraz specjalistyczne konsultacje planowanych przedsięwzięć. Jednocześnie kładziemy nacisk na jak najszybsze rozpoczęcie działań, by odwrócić niekorzystne skutki wieloletnich zaniedbań i błędów.
Z poważaniem,
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy
Artur Furdyna
Do wiadomości:
- Dorota Janicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
- ZO PZW Szczecin
- RZGW Szczecin
- Klub Przyrodników Świebodzin
- Magazyn „Wędkarski Świat”
- Portal „Wędkomania